Yat ve Tekne Elektriği Ve Elektoniği Bakım Onarımı

Yat ve Tekne Elektriği Ve Elektoniği Bakım Onarımı

Yat ve Tekne Elektriği Ve Elektoniği Bakım Onarımı

Tekne ve Yat elektriği denildiği zaman anlatılmak istenen gemilerde bulunan makine ve sistemlerden anlayan elektrikçi ve tekne veya yat çalışma şartlarında sorunsuz çalışabilen (denizci) kişi demektir. Yoksa teknelerdeki ve yatlardaki elektrik karadaki elektrikten pek te farklı değildir. Elektrik elektriktir. Dünyanın her noktasında aynı fizik kanunları geçerlidir.

Belki küçük bir fark tekne veya yatta toprak hattı bulunmaz. Bu sebepten 220 V, 110 V prizlerde 1 faz 1 toprak yerine ikisinde de faz bulunur. 220 V için her iki fazda da 110V vardır ve iki faz farkından 220V elde edilir. 110V içinde her iki fazda 55V bulunur.

   Ama tekne veya yat elektriğinden kast edilen bu değildir. Tekne veya yat elektriği lafı gemi makine ve sistemlerinin tanımasını ve bu sistemlerin işletme ve tamir edilmesini bilmeyi kapsar. Teknelerin ve yatların bazıları günümüzde kendi elektriğini kendi üretir. Her  yatta en az 1 adet jeneratör bulunur. Bunların dağıtım panoları bulunur. yat ve tekne elektriği hem üreten hem de kullanan küçük bir dünyadır. Makineleri vardır, motorları vardır, elektronik kartları vardır, alarm ve safety sistemleri vardır.

Tekne ve yat elektriği çok kapsamlı bilgi gerektiren bir elektrik alanıdır.