Uydu Alıcı Ve Gemi Yat Uydu Alıcı Sistemleri

Uydu Alıcı Ve Gemi Yat Uydu Alıcı Sistemleri

Uydu Alıcı Ve Gemi Yat Uydu Alıcı Sistemleri

Televizyon izlemek pek çok insanın en keyif aldığı aktiviteler arasındadır. Akşam yemeğinden sonra televizyon karşısına oturup sevdiğiniz televizyon yayınlarını izleyebileceğiniz teknolojiler ise her geçen gün yeni teknolojilerin geliştirilmesi ile birlikte artmaktadır. Uydu alıcı sistemleri ve uydu teknolojileri de bu teknolojilerden birisidir. 2000’li yılların başından beri giderek genişleyen ve gelişen uydu teknolojileri, farklı türlerdeki uydu alıcısı markalarını ve modellerini sizlere sunmaktadır.

Marinesat, özellikle tekneler, yatlar ve gemiler için tasarlanmış hareketli bir uydu antenidir. Radome, bir motorize cassegrain anteni içerir. Sistem çalıştırıldığında uydu aramaya başlar, mikroişlemci kontrollü motorları kullanarak sinyale kilitlenir ve gyroscope ile sinyali takip eder. Entegre GPS sistemi antenin mevcut konumunu otomatik olarak algılamasını ve uydu için gerekli LNB açısını hesaplamasını sağlar. Farklı bir uydu seçildiğinde yada antenin konumu değiştirildiğinde bile kullanıcı müdahalesine gerek yoktur. Sistem tüm gerekli ayarlamaları otomatik olarak yapar. Kontrol ünitesi sayesinde anten 16 farklı uydudan sinyal alabilir. Anten, sistem ile birlikte verilen kontrol ünitesi üzerinden kontrol edilebilir. İsteğe bağlı olarak kontrol kutusu bir HD uydu alıcısı olarak da kullanılabilir. Ortak arayüz şifreli kanallardan sinyal alınmasını sağlar. Çoklu çıkış seçeneği, sinyalleri farklı konumlara dağıtmak için kullanılabilir.

Uydu Sistemleri Ekipmanlarından Uydu Alıcısı

Atmosferde farklı iletişim uyduları yer almaktadır. Televizyon ve internet yayıncılığı söz konusu olduğu zaman kullanıcılar iletişimi bu uydular üzerinden iletilen sinyaller ile elde ederler. Uydu sistemleri, iletişim uydularından gelen sinyallerin ulaştığı ufak kutucuklardır. Gelen sinyali görüntüye çevirebilen uydu alıcıları, televizyonda izlediğiniz bütün görüntülerin ana kaynağıdır. 

Piyasaya sürüldüğü ilk günden beri eski tip, kullanışsız ve dayanıksız olan antenlerin yerini hızlı bir şekilde dolduran uydu alıcısı sistemlerini televizyonuna bağlayarak kullanabilirsiniz. Uydu alıcısı kumandaları ile çalışan uydu alıcıları arasında dahili uydu alıcı ve merkezi anten santral sistemleri yer almaktadır. HDMI girişli yeni nesil teknolojiler ile tasarlanan televizyonlara uyumlu olan uydu alıcısı sistemleri uzun yıllar boyunca kullanabileceğiniz dayanıklı sistemlerdir.

Yayıncılık teknolojilerinde yaşanan gelişmeler neticesinde bilinen ve en fazla tercih edilen uydu alıcısı markaları da çağımızın gereksinimlerine uygun olan uydu alıcısı teknolojileri geliştirmektedir. Televizyonlarda kullanılan uydu alıcısı çeşitleri sürekli olarak artarak daha iyi görüntüler verebilme vaatlerini başarılı bir şekilde yerine getirebilmektedir.

Uydu Alıcısı Çeşitleri ve Fiyatları

Yeni üretilen televizyonlar ile birlikte yayıncılık teknolojilerinde de yaşanan ilerlemeler söz konusu olmuştur. Uydu alıcısı üreticileri eski tip SD yani Standart Definition adı verilen uydu alıcılarının daha kaliteli görüntü verebilecek modellerini tasarlamaktadır. Dijital uydu alıcıları olarak da adlandırılan bu modeller en fazla tercih edilenler arasındadır. Dijital uydu alıcısı teknolojisi kullanan HD uydu alıcıları sayesinde televizyonunuzda HD yayın yapan kanalları da izleyebilirsiniz. Günümüzde 4K uydu alıcı modelleri modelleri popülerliğini artırdığı gibi Türksat dahil dünyanın çeşitli ülkelerinde 8K yayınların testine başlanmıştır.

4K uydu alıcısı, mini uydu alıcısı ve Wi-Fi teknolojisinden yararlanabilen uydu alıcısı çeşitleri de üretilebilmektedir. Uydu alıcı fiyatları ürünlerin teknik özelliklerine ve markalarına göre değişkenlik gösterebilmektedir.