Gemi Yat Güvenlik Sistemleri

Gemi Yat Güvenlik Sistemleri

Gemi Yat Güvenlik Sistemleri

Güvenlik kamerası sistemleri çok sayıda senaryo için özelleştirilebilir, etkili bir güvenlik çözümüdür. Özellikle deniz ortamında personelin ve değerli varlıkların korunması için gemi güvenliği uygulamalarında önemli bir araçtır. Gemi güvenliği uygulamaları kıyı ve açık okyanus olarak değerlendirilir ve uygulamalar her iki tipi kapsayabilir.


Gemi türleri

Minimum tonaja sahip gemilerden başlayarak dünya genelinde kullanılan gemileri sıralayacak olursak; bunlar, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tankerleri, yolcu gemileri, kimyasal tanker, ham petrol tankerleri, konteyner gemileri, genel kargo gemileri ve dökme yük gemileridir. LNG pazarı hızla büyüdüğü için güvenlik uygulamaları için daha fazla fırsata sahiptir.
Kamera istasyonları için en önemli uygulamalardan biri sahile bağlanma işlemleridir. Bağlama, geminin sabit ya da yüzer bir nesneyle (iskele, iskele, mavna, şamandıra, vb.) sabitlenmesi ya da sınırlandırılmasıdır. Oldukça hassas bir işlem olduğunda kameralar geminin bağlanma sürecinin herhangi bir kaza olmadan yapıldığından emin olmak için çok yararlıdır.

Kamera istasyonları için bir başka önemli uygulama, gemiden düşen insanları algılayabilen, Man Overboard (MOB) algılama sistemidir. Geminin hemen hemen her yerinden, su üzerinde 20 metreden 180 metreye kadar değişen yüksekliklerde, gündüz veya gece saatlerinde herhangi bir zamanda, denize düşme olayları yaşanabilir. Bu olaylar meydana geldiğinde, verilerin anında kullanılabilirliği çok önemlidir.

Olay gerçekleştirdiğinde, olayın geminin neresinde gerçekleştiği ve geminin denizdeki net konumu da dahil olmak üzere olayın kesin bir şekilde doğrulanması önemlidir. Proaktif bir algılama sistemi, gemideki olayları derhal ve doğru bir şekilde tespit etmeli ve müdahale personeline hızlı, eyleme dönüştürülebilir veriler sağlamalıdır. Tipik bir denizaşırı algılama sistemi 1 saniyenin altında bir MOB olayını rapor edebilir. Bir gemideki güvenlik kamerası sistemi her zaman makine dairesini izleyebilir, iskele, makine ve istifleme ekipmanları ile çalışan personele daha iyi bir görüş sağlayabilir.